Fonksiyonel burun estetiği nedir?

Son yıllarda estetik cerrahi alanındaki değişimler burun konusunda da olumlu adımların atılmasına vesile oldu. 

En büyük anlayış değişikliklerinden biri de artık rinoplasti operasyonları sırasında burun fonksiyonlarına zarar vermeden operasyonları yapmak oldu. 

Burun daha güzel hale getirilirken eğer nefes almada güçlük çekiliyor ise bunların düzeltilmesi ve hatta belki de daha önemlisi fonksiyon kaybı olmayan hastalarda ameliyatın yaratacağı fonksiyon kayıplarından kaçınmak önemli hale geldi. Artık burun ameliyatları fonksiyonelliği korunarak yapılmaktadır diyebiliyoruz. 

fonksiyonel burun estetigi

Burun içinde septum denilen sol ve sağ burun boşluğunu birbirinden ayıran kıkırdak ve kemik yapıdan oluşan bir yapı vardır. Septum eğriliklerine deviasyon adı verilir. Bu eğriliğin ne kadar olduğu ve nereleri daralttığı ameliyat açısından önemlidir. Estetik burun ameliyatları sırasında bu eğrilikler ne derecede olursa olsun düzeltilebilmektedirler.  Bu konuda doktorunuzdan neler yapılacağı konusunda bilgi isteyebilirsiniz.  

Burundan nefes alınamamasının tek nedeni septum değildir. ayrıca konka denilen  (halk arasında burun eti denilen) yapıların aşırı büyüdüğü durumlarda da nefes almada zorluk çekilebilmektedir. Plastik cerrahlar konka problemleri ile primer uğraşmazlar. ancak estetik ameliyat sırasında alt konkalardaki büyümelere müdahale edilebilmektedir. Diğer konkalar için konunun uzmanlık alanı olan Kulak burun boğaz uzmanlığı ile görüşülmesi gerekebilir.