Burun estetiği sonrası gelişebilecek problemler;

Her ameliyat gibi burun estetiği operasyonlarında da bazı problemler gelişebilmektedir. 

İlk karşılaşılan problemlerden biri burun kanamasıdır. genellikle ameliyat sonrası gece bir miktar sızıntı tarzında kanama olsa da 3-4 gün içinde rengi açılarak ve miktarı azalarak devem eder. 

Burun ucunda sizlama ve bazen hissizlik. Hastalarımız ameliyat sonrasında burun bölgesi ile ilgili ağrılarının olmadığını söylemektedirler. Ancak en hassas nokta genellikle burun ucuna yakın alanlar olmaktadır. Kolumella denilen burnun ortasındaki doku parçasının üst kısımları ise hissizlik şikayetinin olabildiği alanlardır. Burun bölgesi sızlaması günler içinde kaybolurken uç kısım hissizliği ise haftalar sonra kaybolmaktadır. 

Burun pansumanları çıkartıldıktan sonraki şişmiş burun görüntüsü çoğukez hoşa gitmeyen bir görüntüdür. Ancak hastalarımız şunu bilmelidir ki ödem denilen bu şişlik haftalar içinde çok azalacaktır. 6-7 ay sonra burun ödeminin %90’ını kaybeder. kalan kısım ise aylar içerisinde kaybolur. Bu süreçte sabırlı olmak gerekmektedir.

Burun asimetrisi diğer problemlerden biridir. bazen ödemin her yerde aynı derecede olmamasından kaynaklanan burnun yamuk görünümü , şekilsiz hali ödemin kaybolması ile geçmekte ve sorunlar düzelmektedir. Bazı asimetriler ender de olsa kalıcı olabilmektedirler. Eğer böyle bir durumla karşılaşılır ise kçük bir operasyonla asimetriler giderilebilmektedir.

Burun ucu düşmesi; çok sık rastaladığımız bir hadise olmasa da hastalarımız tarafından sıkça sorulan bir konudur. İyi yapılmış bir burun ameliyatında burun ucunun aşağıya doğru yer değiştirmesi sözkonusu olmaz. Buna rağmen burun ucunun düşmeye maruz kaldığı durumlardaburun ucu kaldırma işlemi rahatlıkla yapılabilmektedir. Bu ameliyat hem 2. düzeltme hemde ilk kez olarak yapılabilmektedir ve genellikle burun ucu estetiği olarak adlandırılır.  

Burundan nefes alamama şikayeti bazı durumlarda oluşsa da burnun çatısının çok fazla daraltılmadığı ve burun içi organların hasara uğratılmadı vakalarda nefes alma olumsuz yönde etkilenmez. 

2. ameliyat (revizyon) çok çok ender durumlarda gerekebilmektedir. Revizyon burun ameliyatının gerektiği durumlarda doktorunuzla iletişimi kopartmamanız ve beklentilerinizi söylemeniz önem taşır.