Burun estetiği ameliyatında sırayla neler yaşanır? (Ameliyat süreci)

Burun ameliyatı öncesi tetkikleriniz değerlendirilerek anestezi uzmanı tarafından ameliyata uygunluk açısından muayene edilirsiniz. Sizden ameliyat öncesi 8 saat süeyle açlık beklenir. Bu süreçte yemek ve içmek kesilmelidir.

doctor-lies-1_3150204b

Burun estetiği ameliyatı sabahı hatsanede yatağınızda hemşireler tarafından son hazırlıklarınız yapılır. Bu aşamada burun ameliyatı öncesi resimleriniz çekilmiş ve burun estetiği ameliyatı onam formunu okumuş ve imzalamış olursunuz. 

Ameliyat odasına girdiğinizde sizi bir anestezi teknisyeni bir anestezi doktoru ve estetik cerrahınız karşılayacaktır. 

Uyutulma işleminizin ardından size söylenen süre zarfında ameliyatınız biter ve servise yatağınıza alınırsınız. Bu aşamada henüz yeni uyanmaya başlarsınız. Biraz mide bulantısı, uykuya meyil olabilmektedir. Birkaç saat içerisinde tam ayılma sağlanır ve etrafınızla rahat iletişim kurmaya ayağa kalkmaya başlarsınız. 

Ameliyatınızda burun tamponu kullanılmadı ise daha rahat bir gece sizi bekliyor demektir. Tamponlu bir ameliyat geçirdi iseniz de burun tamponunun yarattığı dolgunluk hissi ile bir gece olacaktır. Bu ilk gece genellikle ameliyat bölgesinden ağrı şikayeti olmamaktadır. Hastaların en sık şikayet ettiği konu nefes alamama, biraz baş bölgesinde dolgunluk hisssi ve bu nedenlerle uyumakta zorlanmadır. Eğer sorun yoksa ameliyat ertesi sabahı taburcu olursunuz. Göz kapakları genellikle ilk 48 saat şişebilmektedir. Daha sonra hızlıca kapak ödemini kaybeder ve normalleşirken eğer cilt altı kanama (ekimozlar) oluştu ise bunlar da 10 gün içinde geçmektedir. 

Eğer tampon yerleştirildi ise tamponlarınız 48 saatin sonunda alınır. Taburculuğunuzda yapmanız gereken iki şey vardır. Bunlardan ilki burnu serum fizyolojik ile nemlendirmek , hava yolunu açmak diğeri ise antibiotikli bir pomad ile yara yerlerini pansuman etmek. Her iki işlemde oldukça basittir ve hastalar tarafından evlerinde yapılır. Önce serum fizyolojik sıkılır burun içine daha sonra pomad ile burun içi yara kısımları özel pamuklu çubuklar ile pansuman yapılır. Bu işlem burun bandajınız ve dikişlerininizin alındığı bir hafta sonuna kadar devam eder. burun bandajı alındıktan sonraki bir hafta daha bu işlem tekrarlanır. 

burun-estetigi-tampo

Burun bandajı ve dışarından görülebilen dikişler genellikle 7. gün alınmaktadır. Burun içine atılan dikişler hastada rahatsızlık vermiyor ise alınmazlar, bu dikişler kendileri eriyerek düşerler. 

Doktorunuz bandajı aldığında farklı görünümde bir yüz ile karşılaşılacağı fikrini önceden benimsemelisiniz. Ödemli ve yüzünüz ile orantısız bir burun görebilirsiniz. Her hastada farklı olmakla birlikte kalın derili burunlarda ödem daha fazla olmakta ve daha uzun sürede geçmektedir.