Ameliyatlı burun ne zaman toplum içine çıkılabilecek kadar düzelir? İşe ne zaman başlanabilir?

     Burun estetiği ameliyatı- rinoplasti sonrası bir hafta boyunca sargı ile dolaşılmaktadır. Burun içi tampon genellikle kliniğimizde kullanılmamaktadır. Eğer kullanıldı ise 48 saat sonra tamponlarınız alınmaktadır. Bir hafta dolduğunda dikişleriniz ve bandajlarınız  alınır. Aynaya baktığınızda şiş ancak düzgün ve güzel bir burun görürsünüz. Bunun yanında eğer göz kapaklarınızda şişme olmuş ise 7-8 günlerde bu şişlik yüzününüzün alt taraflarına doğru yer değiştirmiştir. Göz altlarında genellikle morluk olmasa da ender de olsa morarma olabilmektedir. Bu morluklar bir hafta sonra sararmaya başlar ve yaklaşık 10-14. günlerde kaybolurlar. 

İşe başlama tarihi yapılan işe göre değişmekte ise de genellikle hastalarımız işe başlamak için bandajlarının söküldüğü 1. haftayı beklemektedirler. 

Ameliyat sonrası 3. gün rahatlıkla uçağa binilebilmektedir.

Hafif sporlara iki hafta sonra başlanabilirken daha ağır sporlar 1-1.5 ay sonra yapılmalıdır. Profesyonel sporcular ameliyat sonrası 2 ay boyunca maske ile spor yapmalıdırlar.

Ameliyat sonrası hapşırma, burun ucu silme genellikle problem yaratmaz. Hapşırma isteği geldiğinde ağzı kapatmamak ve kendini sıkmadan hapşırmak doğru bir yaklaşım olacaktır. Bu sayede şiddetli hava çıkışı burun yerine ağızdan olmaktadır.