Estetik Cerrahi

Estetik Cerrahi

Estetik cerrahi, sanat ile tıbbi uygulamaların ortak bir noktada buluşmasıdır.Estetik amaçlı yapılan her müdahale dokulara yeni bir biçim kazandırma amacı taşır. Sağlanmak istenilen güzelliğin kişiye, bölgeye ve yıla göre değişebildiği gözardı edilmemelidir.

Hastanın estetik operasyonlardan beklentisini doktoruna açıkça anlatması, doktorun tecrübelerini dinlemesi ve her iki tarafın ortak noktada buluşması önemlidir.

Tıbbın diğer alanlarında olduğu gibi estetikcerrahide de “primum non nocere” (önce zarar verme) en önemli ilkedir. Hiçbir zaman hastalarımızın cerrahi ya da medikal uygularımızdan zarar görmemesini isteriz. Bu nedenle hastalarımızın beklentilerinin aşırıya kaçmaması, sağlığa zarar verecek isteklerin hekim tarafından gerçekletirilmeyeceğinin bilinmesi önemlidir. Bu yönüyle yaklaşıldığında estetik cerrahi uygulamaları uygun endikasyonlarla yapıldığında başarılı ve risksiz işlemlerdir.

Estetik cerrahide amacımız teknolojik imkanları maksimum düzeyde kullanarak kişiye özgü ve mümkün oldukça doğal bir sonuç yakalamaktır. Bu sonuca ulaşırken hiçbir şekilde fonksiyon bozukluğu yaratmamak ve hatta operasyon öncesi varsa bir fonksiyon bozukluğu bunları da onarmak hedeftir.

Estetik cerrahi hemen hemen vücudun tüm yapıları üzerinde işlem yapılabilen bir alandır. Özellikle yüz bölgesi en çok estetik girişimin yapıldığı bölgedir. Burun, kaş, dudak orantısının tam olması ve yüz iskeleti ile uyumu önemlidir. Bu uyumu sağlamak estetik uygulamalarda hedef halindedir.

Genç görünme ihtiyacı yüzlerce yıldır değişmemiştir. Günümüzde de estetik cerrahideki uygulamalarımızla yaşlı görüntünün oluşması geciktirilebilmektedir. Oldukça başarılı hale gelen cerrahi yöntemler ile hem doğal bir sonuç hem de genç görüntü mümkün hale gelmiştir.

Tıbbın ilerleyişi ile birlikte tedavi başarısı da hergeçen gün artmıştır. Bu alanda hastalarımızın hızlıca sosyal hayata dönmeleri amaçlanmaktadır. Bunu sağlarken doğal görünüş anlayışından uzaklaşmamak da hedef haline gelmiştir.

tasarim

Burun estetiği estetik cerrahide en çok uygulanan girişim haline gelmiştir. Hastalarımızın yüz analizi yapıldıktan sonra uygun orantıda planlanan burun yapısı oluşturulmaya çalışılır. Burun orantısının düzelmesi yüzdeki değişimi dramatik şekilde olumlu yönde etkileyerek yüzün ortaya çıkmasını sağlamaktadır. Burun ameliyatları oldukça komplike ve cerrah açısından zor olmasına rağmen hastalar için oldukça kolay ve başarılı bir ameliyat geçirilirse oldukça yüz güldürücü sonuçları olan ameliyatlardır. Burun estetiği (rinoplastide) hastalarımız ameliyat kararı almadan önce yeterince bilgi sahibi olduklarından emin olmalıdırlar. unutulmamalıdır ki burun estetiği bir makyaj değildir.

 

Ülkemiz Estetik cerrahide dünyada hangi noktadadır?

Bugün Türkiye, estetik cerrahi ameliyatlarında dünya standartlarının üzerinde uygulamalar yapabilir hale gelmiştir. Bir çok gelişmiş avrupa ülkesi vatandaşları dahi estetik operasyonlarını ülkemizde yaptırmaktadırlar. Türk estetik cerrahlar bilimsel çalışmaları ile kongre ve toplantılarda dünya estetik cerrahlarına bilgi vermektedirler. Gelişmeler ülkemizin estetik cerrahi alanında dünyanın önde gelen bir kaç ülkesi konumuna yükseleceği sinyalleri vermektedir. Aynı zamanda yaşadığımız şehir olan Samsun estetik cerrah bakımından oldukça zengin bir il; bu nedenle karadeniz bölgesinin de estetik cerrahi yükünü samsun ilimiz sırlayabilmekte.

Genel olarak estetik operasyonlarda hasta beklentisi ne olmalıdır?

Hastalarımız en başarılı sonuçları yakalamak için istek ve beklentilerini, aşırıya kaçmadan sağlıklarını bozmayacak şekilde ve doğal bir sonuç arayışından uzaklaşmadan belirlemelidirler. Doğru sonuca ulaşabilmek için hastalarımız başkası olmak yerine kendileri olarak kalmayı beklemelidirler. Bu konuda doktorlarının tecrübelerini önemsemeleri onların da fikirlerini dinlemeleri önemlidir.
 

Estetik ameliyatlar sağlık açısından risklimidir?

Estetik operasyonlar doğası gereği hayati organlarla uğraşılan operasyonlar değillerdir. Bu nedenle riskleri son derece azdır. Risklerin en aza indirilmesi için varsa kronik hastalıklarınızı, geçmişte yaşadığınız hastalıkları ve kullanıyorsanız ilaçlarınızı doktorunuzla mutlaka paylaşınız.
 

Estetik ameliyatlar ağrılımıdır?

Estetik ameliyatların bir çoğu diğer ameliyatlardan çok daha ağrısız yöntemlerdir. Ağrısı olan estetik müdahalelerde ise gelişmiş ağrı kesici yöntem, ilaç ve aletler ile ağrı kontrolü rahatlıkla yapılabilmektedir. Belkide burun estetiği operasyonlarında hastalarımızın en az endişelenmesi gereken konu da ağrı konusudur.
 

Doğal estetik nedir?

Vücudun yapısıyla orantılı, üzerinde çalışılan organ ya da dokunun fonsiyonlarının bozulmadığı estetik uygulamalardır. Burun estetiği operasyonunda doktor doğal ve güzel bir sonuç yakalamak için yüzde ve burunda değiştirilemeyecek alanlar ile değiştirilebilecek alanların orantısını kurmalıdır. bu orantı sağlandığında rinoplastide başarı kaçınılmaz olacaktır.
 

Doğru doktoru nasıl bulurum?

Türk estetik cerrahlar yetenek ve bilgi bakımından dünyada üst düzeydedirler. Ancak yine de çokça cerrah arasından seçeceğiniz doktor operasyon sonuçlarını gördüğünüz ya da tavsiye edilen bir cerrah olmalıdır. Ancak en önemlisi hasta doktor arasındaki güvendir. Güvenebileceğiniz bir doktor ile sizi mutlu edecek sonuçlara rahatlıkla ulaşırsınız. Doktorunuzla konuşmak onu anlamaya çalışmak yapabileceğiniz en iyi şey olacaktır. Samsun estetik cerrah yönünden hastalarımız için seçeneğin bol olduğu bir şehirdir.
 

Hangi estetik ameliyatı ya da uygulamayı yaptırmam gerekir?

Estetik uygulamalar her geçen gün artmakta yeni teknikler gelişmektedir. Sizin memnun olmadığınız herhangibir organ ya da dokunuz için gerekecek estetik operasyonun hangisi olduğunu ancak doktorunuzla yapacağınız görüşmeden sonra anlayabilirsiniz. Unutmayınız ki başkalarının değil sizin beğenmediğiniz noktalar estetik müdahaleden fayda görecektir.
 

Estetik ameliyatların ücretleri nasıl belirlenmektedir?

Hekimin çalıştığı merkeze, yoğunluğuna ya da çalıştığı şehire göre fiyat farklılığı görülmekle birlikte yapılan operasyon zorluğu da fiyatı belirleyen etkenlerdendir. Estetik ameliyatın ucuz olması kalitesizliği göstermeyeceği gibi, pahalı olması da kaliteyi göstermez.
 

Estetik operasyonlar sonrasında hasta nelere dikkat etmelidir?

Her ameliyatta değişmekle birlikte en çok dikkat edilecek konu ilk haftalarda ağır spor yapmaktan ve aşırı hareketli bir yaşantıdan uzak durmak sayılabilir. Ancak bunun ameliyattan ameliyata değiştiğini bazı operasyonlarda erken hareket önerildiğini unutmamak gerekir.

En sık soruların başında banyo yapabilirmiyim sorusu gelir. Yine ameliyattan ameliyata değişmekle birlikte genel olarak ilk haftadan sonra banyo yapmakta sakınca yoktur. Ancak ameliyatı yapan doktor size net bilgiyi verecektir.

Özellikle burun estetiği operasyonu sonrası 2. gün burnunuza su değmeyecek şekilde vücut duşu alabilirsiniz.

Burun estetiği sonrası hapşırmak, öksürmek, eğilmek, yan yatmak burun şeklinizde zarar verici bir değişime neden olmaz.
 

Estetik ameliyatlar izsiz ameliyatlar mıdır?

Estetik ameliyatlar genel olarak çok az iz bırakabilen ameliyatlardır. Biz estetik cerrahlar bu izleri görünmeyecek bölgelerde ve minimum uzunlukta tutarak belli olmalarını önleriz. unutmayınız ki burun estetiği dahil bıçakla kestiğimiz her noktada iz kalacaktır. operasyonun bir estetik cerrah tarafından yapılmış olması izin saklandığı, az görünür olduğu ve en az şekilde kaldığı anlamına gelebilir.

Hasta Gözüyle

İlgili Videolar ve Galeriler