Ameliyat öncesi burun şekli bilgisayarda belirnebilir mi? Gösterilen burun şekli elde edilebilir mi?

Burun estetiği ameliyatından önce muhtemel burun şekliyardımcı programlar sayesinde burun estetiği sonrasıgörünüm belirlenebilmektedir. Ancak unutulmamalıdır ki bu bir “garantili” işlem değildir.  Yaklaşık olarak doktorun  “estetik görüş”ünü ve bu görüş doğrultusunda hastanın beklentilerini doktoruna iletmesini sağlayan bir yöntemdir. Bu yöntemde burun ameliyatı öncesi ve burun ameliyatı sonrası burun şekli aynı karede gösterilmektedir.

burun estetigi oncesi sonras

Günümüzde bir çok bilgisayar programı burun şeklinin ameliyat öncesi belirlenmesi için kullanılabilmektedir. Burun yan profil görünümleri başarılı bir şekilde hasta ile paylaşılabilmekte ise de karşıdan görüntüleme ne yazık ki profil kadar iyi sonuçlar vermemektedir. Bu nedenle genellikle profil görüntüleri yeniden şekillendirilerek hastalarla paylaşılmaktadır. 

Burun eğriliği - hump (üzerindeki kemik parçası)bu programlar sayesinde azaltılır, burun ucuna istenilen şekil verilir ve bu yapılar arasındaki olması gereken oran belirlenir. Hastalarımız bu resimleri ameliyat öncesi incelediklerinde yaklaşık olarak cerrahın, burunlarınınburun estetiği sonrası görüntüsü konusundaki görüşlerini öğrenmiş olurlar.