Meme Ucu Problemleri

Meme Ucu Problemleri

Meme ucu problemleri genellikle otuzlu yaşlardan sonra görülen, meme ucunun içeri doğru gerilemesi ve meme ucunun aşırı büyüklüğü gibi problemlerdir. Ender olarak da meme ucu yokluğu görülebilmektedir.


memeu_wa1024​Meme ucunun içeri çökmesi durumu (inverte nipple) muayene gerektiren bir durumdur. Memede herhangibir kitle, meme ucu akıntısı olmadığından emin olunmalıdır. Eğer herhangi bir neden yok ise ve bebek emzirilmeyecek ise içe doğru gömülen meme başı operasyonla dışarı alınabilmektedir. Eğer ilerde bebek emzirme durumu olacak ise meme ucu opere edilmemelidir.

meme ucu büyüklüğü durumu genellikle emzirme sonrası olan bir komplikasyondur. Bu durumun çözümü lokal anestezi altında kolaylıkla yapılabilmektedir.meme başı estetiğinde uygulanacak tekniğe de bağlı olarak istenilirse ameliyat sonrası bebek emzirilebilmektedir. Ancak yine de emzirmenin olmayacağı bir dönemde ameliyat yapılması uygun olmacaktır.

Meme başı cerrahi operasyonla alınan, doğuştan olmayan ya da kaza sonucu hasar gören hastalarda yeniden meme ucu yapımı mümkündür. Bu amaçla tanımlanmış onlarca teknikten biri lokal anestezi altında uygulanabilmektdir.

Hasta Gözüyle

İlgili Videolar ve Galeriler