Meme Küçültme

Meme Küçültme

Meme küçültme ameliyatları günümüzde en sık yapılan estetik meme operasyonu haline gelmiştir. hastaların yaşamlarında yarattığı değişim nedeni ile gün geçtikçe de artan talep estetik cerrahlar tarafından karşılanmaya çalışılmaktadır.

​Ne zaman büyük bir meme şikayet konusu olmaktadır? Genellikle hastalarımız gövdelerine oranla
büyük duran bir meme nedeni ile rahatsız olmaktadırlar. Büyük meme normal memelere göre daha fazla sarkma ve deformite olmaya meyillidir. Deformite arttıkça kıyafet bulmakta zorluk yaşanmakta, omuz ve bel ağrıları artmaya başlamaktadır. Buna son olarak meme derisinde kızarıklık, mantar enfeksiyonları da eşlik edebilmektedir.

breast-reduction1

Bir çok meme küçültme tekniği tanımlanmıştır. Her teknik hastaya ve meme büyüklüğüne göre değişmektedir. Ancak tümünün ortak özelliği meme başının olması gereken yere taşınması ve buna göre memeye yeni bir form kazandırmaktır. Son yıllarda meme operasyonları gelişimlerini, en az operasyon izi ile formu en iyi memeyi yakalamaya yönelik olarak sürdürmektedirler.

Operasyon sonrası genellikle kanama kontrolü için drenler yerleştirilir. Bu drenler kanama durana kadar vücutta tutulur. Hastanede kalma süresini belirleyen en önemli faktör bu drenlerin vücutta tutulma süresidir ve genellikle 2-4 gün arasındadır. Taburculuk sonrası yaklaşık bir haftalık kapalı pansuman süresi sonunda açık pansumana geçilir. Rahatlıkla banyo yapılır. Eğer alınabilir dikiş materyalleri kullanıldı ise yaklaşık 10 gün sonra dikişleri alınır. 7-10 gün sonra işe dönülür, 2 ay dolunca artık spor yapmaya başlanabilir.

 

Sık sorulan sorular

1)Bir memenin küçültülmesi gerektiği nasıl anlaşılır?

Aslında bu karar göreceli olmakla birlikte genellikle şu kriterleri içerebilir;

Büyüklüğü ve ağırlığı nedeni ile südyen askı izlerinin belirgin olması, omuz ağrısınını eşlik etmesi. Yine büyüklüğü ve ağırlığı nedeni ile bel ağrısı oluşması. Meme altında kızarıklıklar, mantar enfeksiyonları ve terleme nedeni ile oluşan kötü kokular. Sarkmasınının her geçen gün ağırlık nedeni ile artıyor oluşu. Ve son olarak artık sosyal hayatı etkileyen derecede faaliyet kısıtlanmasına, kıyafet giyim problemlerine neden olması durumunda meme küçültme operasyonları yapılma kararı alınabilir. Birde hiçbir sıkıntı yaşamamasına rağmen sadece estetik kaygı ile de meme küçültme operasyonu yapılabilmektedir.

 

2) Meme küçültme ameliyatı izli bir ameliyatmıdır? dışarıdan ameliyat olunduğu belli olur mu?

Meme küçültme ameliyatları genellikle izli ameliyatlardır. Ancak izler iyileşme döneminde oldukça azalarak neredeyse belli olmayan bir yapıya bürünürler. izlerin ne kadar büyük ve uzun olacağı memenin büyüklüğü ile orantılıdır. Ancak bilinmesi gereken hiç bir iz mayo, bikini ya da südyen giyildiğinde belli olmayacaktır.

Hasta Gözüyle

İlgili Videolar ve Galeriler